Po nawróceniu Franciszka w roku 1206 zaczęli gromadzić się wokół niego pierwsi naśladowcy, pragnący radykalnie żyć Ewangelią. Bracia – jak nazywał ich Franciszek – sprzedawali swoje majątki, a pieniądze rozdawali ubogim. Około roku 1209 grupka dwunastu braci pod przewodnictwem Franciszka udała się do Rzymu, do papieża Innocentego III, by prosić o zatwierdzenie reguły. Ojciec Święty wydał ustną zgodę, by bracia szli i wzywali do pokuty i nawrócenia. W ten sposób powstał Pierwszy Zakon Braci Mniejszych (OFM).
W Niedzielę Palmową 1211 lub 1212 roku Franciszek był obecny przy złożeniu ślubów zakonnych szlachcianki Klary Offreduccio i jej siostry Agnieszki, które inspirowały się jego życiem. Dopomógł w ten sposób do powstania Zakonu Ubogich Pań z San Damiano, zwanych obecnie Klaryskami (Drugi Zakon).
Z czasem przykład świętego żyjącego w przyjaźni z Ubóstwem zaczął oddziaływać także na świeckich – małżeństwa i osoby samotne, a także na księży. Franciszek pouczał ich o sposobie życia pokutą w świecie, i tak ukonstytuował się Franciszkański Zakon Świeckich (Trzeci Zakon).
Patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce jest bł. Aniela Salawa.
Franciszkański Zakon Świeckich w Parafii św. Antoniego z Padwy w Warszawie
Dokładna data powstania Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w parafii św. Antoniego nie jest znana, wiadomo jednak, że było to przed rokiem 1905. Charyzmatem wspólnoty jest modlitwa o pokój w szerokim znaczeniu.
Wspólnota bierze czynny udział w życiu naszej Parafii.
W drugą niedzielę miesiąca o godz. 9.30 jest Msza święta sprawowana w intencji Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego.
W Wielkim Poście w poniedziałki Wspólnota prowadzi Drogę Krzyżową.
Jak dołączyć do Wspólnoty?
– jeśli jesteś w wieku od 18 do 60 lat…
– jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicach…
– jeśli jesteś wierny nauce Kościoła katolickiego…
– jeśli fascynuje Cię duchowość św. Franciszka z Asyżu…
– jeśli chcesz iść za Chrystusem śladami św. Franciszka…
– jeśli chcesz modlić się i pracować dla pokoju…
… to przyjdź na spotkanie Wspólnoty w drugą niedzielę miesiąca o godzinie 9.30 (z wyjątkiem lipca i sierpnia).