OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Uroczystość Świętych Piotra i Pawła
29 czerwca 2025
1. Dziś, w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wszystkie osoby posługujące się dewocjonaliami poświęconymi przez Ojca Świętego lub biskupa, mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
2. Dziś naszą szczególną modlitwą otaczamy cztery osoby: Papieża Leona, Arcybiskupa Adriana, który dziś w Watykanie z rąk Ojca Świętego przyjmie paliusz – biały wełniany pas, tkany z wełny dwóch owiec. Paliusz z jednej strony symbolizuje owcę, którą na ramionach niesie Dobry Pasterz, a z drugiej – jest znakiem łączności z Biskupem Rzymu. Modlimy się także za naszych Solenizantów: bp. Piotra Jareckiego i naszego Wikariusza – o. Piotra Antoniuka. Dziękujemy dziś Bogu za Nich. O. Piotrowi życzymy: buduj Kościół, rozwalaj mury, odbudowuj spalone mosty. Pokazuj Jezusa jako jedyny Sens Kościoła. Żyj tak, by ludzie patrząc na Ciebie, też chcieli wierzyć w Boga. Jeśli zdarzy Ci się upadek – natychmiast wyciągaj ręce do Jezusa, by Cię podnosił. Niech spełnią się na Tobie słowa Jezusa skierowane do Twego Patrona: „Utwierdzaj swoich braci”. Niech Pan Cię w tym prowadzi, a Ty pozwalaj Mu na to.
3. W czwartek – święto św. Tomasza, Apostoła.
4. Przez całe wakacje, w każdy czwartek wraz ze wspólnotą Bet Lehem zapraszamy wszystkich na spotkania otwarte. Będą się one zaczynały wcześniej – Eucharystią o godz. 18.00, po niej adoracja i uwielbienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a potem modlitwa wstawiennicza. Zakończenie spotkań o godz. 21.00.
5. Wystawiony w prezbiterium obraz bł. Piotra Jerzego Frassatiego przypomina nam, że trwamy w modlitwie nowennowej przed Jego liturgicznym wspomnieniem. Nowennę prowadzą członkowie Towarzystwa Ciemnych Typów, studenci, miłośnicy gór i sportowcy. Kochani, już w najbliższy piątek będziemy obchodzić 100-lecie śmierci Frassatiego. Wszyscy nazywali Go „Lawiną życia”. Sam wiele razy powtarzał, że chrześcijanin nie może wegetować tylko żyć. Więc słowo „śmierć” nie pasuje do Niego. Więc jeszcze raz od początku: 4 lipca minie 100. lat, odkąd Frassatiego porwała Lawina ŻYCIA. Sto lat. Mocno wierzę, że w ten niezwykły jubileusz Frassati przygotował szczególne łaski. Przyjdźcie. W piątek podczas wszystkich Mszy będzie możliwość uczczenia Jego relikwii. Na godz. 17.00 wraz z Ciemnymi Typami i tercjarzami dominikańskimi zapraszamy na modlitwę różańcową ze specjalnie przygotowanymi rozważaniami. O godz. 18.00 – Msza w intencji studentów, Ciemnych Typów, sportowców i miłośników gór. Na tę Mszę zapraszamy wszystkich – także starszych, którzy chcą się modlić za swoje dzieci i wnuki. Warto zaprzyjaźnić się z tym 24-letnim studentem z Turynu, który był ogromną inspiracją dla młodego ks. Karola Wojtyły, który – jako Papież – Frassatiego beatyfikował w 1990 roku.
7 września Papież Leon XIV ogłosi Frassatiego świętym – wraz z bł. Carlem Acutisem. Chcąc jak najlepiej przygotować się do tej kanonizacji, chcemy Wam zaproponować książki o tych nowych Świętych, a dla młodych – komiksy. Szczególnie polecamy Wam książkę siostry Piotra Jerzego – Luciany Frassati, której zresztą tablica pamiątkowa jest umieszczona w naszych krużgankach – w podzięce za to, co zrobiła dla Polski. W przypadku Carla Acutisa – niezwykła jest książka napisana przez Jego mamę, Antonię. Gdyby dziś zabrakło tych książek, na pewno sprowadzimy je jeszcze na dzień kanonizacji.
6. Najbliższy piątek będzie także I piątkiem miesiąca. Nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawimy na zakończenie Mszy świętych o godz. 8.00 i 18.00. Tego dnia zbierana taca będzie przeznaczona na potrzeby franciszkańskich misji i misjonarzy. Od godz. 9.00 udamy się z posługą sakramentalną do naszych Chorych Parafian – prosimy o Ich zgłoszenie w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.
7. W I sobotę miesiąca zapraszamy na nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi – po Mszach świętych o godz. 8.00 i 18.00.
8. Wszystkich miłośników śpiewu gregoriańskiego zapraszamy w przyszłą niedzielę na godz. 18.00 na Mszę z udziałem Scholi świętych: Cecylii, Hildegardy i Mechtyldy.
9. Od dłuższego czasu nasze organy dają znać o sobie. W najbliższym czasie czeka nas wyczyszczenie instrumentu, usprawnienie traktury i wymiana kości na klawiszach. Koszt tych prac wynosi 25 000 zł. Gdyby ktoś chciał finansowo wesprzeć te prace – ofiary można wpłacić na konto Parafii z dopiskiem „Czyszczenie organów”. Można je wpłacić również w ofiaromacie z tyłu kościoła, wybierając cel: „Remont kościoła”. W związku z czekającymi nas pracami, w lipcu i sierpniu nie będziemy słyszeć organów podczas codziennych wieczornych Eucharystii. W miesiącach wakacyjnych nie będzie również adoracji po poniedziałkowych Mszach wieczornych (zapraszamy na adorację w niedziele o godz. 19.00). Oczywiście, nie przestaniemy się modlić w poniedziałki za wstawiennictwem św. Franciszka o nowe i święte powołania do służby Bożej.
Tym, którzy cieszą się albo cieszyć się będą urlopem (w tym o. Hieronimowi, br. Michałowi i o. Łukaszowi) życzymy wspaniałego odpoczynku. Wszystkim życzymy naprawdę dobrego tygodnia. Radość Chrystusa niech będzie Waszą siłą! Szczęść Wam Boże!