Dziś jest czwartek, 24 Cze 2021
Jesteś tu:     Start Sakramenty Sakrament Chrztu świętego
Drukuj Email

Kochani, skoro tu zajrzeliście, znaczy, że zamierzacie ochrzcić swoje Dziecię :) Bardzo się cieszymy z Waszej decyzji! Ale zanim przejdziemy do "formalności", chcielibyśmy Wam zadać pytanie: dlaczego chcecie ochrzcić Wasze Dziecko?

Zdarza się - niestety - że ludzie decydują się na chrzest dziecka, choć nie mają zamiaru go wychować w wierze. Po co więc ludzie chrzczą swoje dziecko? Tak na wszelki wypadek? Bo będzie zdrowsze? Bo wszyscy tak robią?

Chrzest nie działa na zdrówko dziecięcia. Włoski lepiej po tym nie rosną (patrz: nasz proboszcz :D).

Kochani, chcemy Wam zadać pytanie, i chcemy usłyszeć odpowiedź dojrzałego człowieka: DLACZEGO decydujesz się na chrzest swego dziecka?

Co ciekawe: Kościół pyta Cię o to 3 razy (słownie: TRZY!):
1. Podczas protokołu przedmałżeńskiego: Czy chcesz przyjąć w małżeństwie potomstwo i po katolicku je wychować?

2. Kiedy stoisz na ślubnym kobiercu: Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?

3. Podczas chrztu Twego Dziecka: Drodzy rodzice, prosząc o chrzest dla waszego dziecka, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

Pod tym linkiem znajdziecie pewną mądrą i rzeczową rozmowę na ten temat: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/34205887/coraz-wiecej-polakow-nie-chrzci-dzieci

Jeśli chcesz ochrzcić swoje Dziecko, bo wiara w Pana Boga jest dla Ciebie relacją dwóch kochających się Osób, i chcesz właśnie taką relację pokazać swemu Dziecku, zapraszamy!

-----------------------------------

Sakrament chrztu świętego udzielany jest w naszej Parafii tylko w II i IV niedzielę miesiąca, podczas Mszy świętej o godz. 12.30.

Co najmniej miesiąc przed planowaną datą chrztu rodzice powinni pojawić się w Kancelarii Parafialnej z następującymi dokumentami:
- akt urodzenia dziecka wydany przez USC,
- świadectwo sakramentu małżeństwa rodziców lub akt kontraktu cywilnego,
- pisemna zgoda proboszcza Parafii zamieszkania (jeśli rodzice są spoza naszej Parafii),

- dane personalne rodziców i chrzestnych (imiona i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania),
- akty chrztu rodziców chrzestnych.

Rodzicami chrzestnymi mogą być tylko katolicy, którzy:
- są wierzący i praktykujący,

- przyjęli sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, Eucharystia i bierzmowanie),
- otrzymają świadectwo moralności od proboszcza Parafii zamieszkania,
- rodzice chrzestni mają obowiązek dostarczyć przed chrztem aktualny akt chrztu.

UWAGA: Rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w niesakramentalnym związku małżeńskim a także osoby, które dokonały aktu apostazji.

Rodzice i chrzestni są zobowiązani do uczestnictwa w nauce przygotowującej do sakramentu chrztu. Nauka ta odbywa się w poprzedzającą sobotę po Mszy świętej wieczornej.

UWAGA: Nasz kościół jest usytuowany w śródmieściu Warszawy. Sprawdźcie, czy w dniu chrztu nie są planowane uroczystości, marsze czy pochody, które mogłyby Wam oraz Gościom utrudnić lub uniemożliwić dojazd do kościoła.