Dziś jest sobota, 21 Paź 2017
Jesteś tu:     Start Cudowny obraz Św. Antoniego
Drukuj Email

Cudowny obraz świętego Antoniego z Padwy

Wykonany przez ml. Rafała Hadziewicza w latach 1856-62

Obraz przedstawia Świętego, gdy ukazuje się mu dzieciątko Jezus

W każdy wtorek godz. 8.00 i 18.00
Msza Święta wotywna
ku czci

św. Antoniego w intencji próśb i podziękowań

oraz ofiarodawców na remont kościoła.

Życiorys świętego Antoniego z Padwy

Urodził się w Lizbonie w Portugalii 1195 r. Na chrzcie św. otrzymał imię Fernando.  W tym mieście uczęszczał do szkoły katedralnej. Około piętnastego roku życia wstąpił do klasztoru Kanoników Regularnych św. Augustyna.

Po dwu latach przeniósł się do klasztoru Santa Cruz w Coimbrze i tam zdobył solidne wykształcenie, poznając Pismo Święte i naukę Ojców Kościoła. W 1219 r. został wyświęcony na kapłana, a w rok później przeżył bardzo głęboko uroczystość przewiezienia do Coimbry relikwii pięciu męczenników franciszkańskich, którzy ponieśli śmierć męczeńską w Maroku.

Fernando poznawszy duchowość św. Franciszka z Asyżu, za wiedzą swoich przełożonych, przeniósł się do Franciszkanów, przyjmując ich habit i zmieniając swoje imię na Antoni. Pragnął pójść w ślady męczenników i dlatego udał się z posługą misyjną do Maroka, jednakże tam ciężko zachorował i musiał wracać do kraju. Statek gnany burzą morską zawinął na Sycylię, natomiast św. Antoni  pojechał stamtąd na Kapitułę Generalną Zakonu do Asyżu w 1221 r., gdzie spotkał się ze   św. Franciszkiem.

Wkrótce św. Antoni dał się poznać jako wybitny kaznodzieja, więc ustanowiono go głównym kaznodzieją Zakonu, aby głosił Słowo Boże i zwalczał błędnowierców.

Nasz Patron przemierzał wsie i miasta, nawołując do pokuty i poprawy życia.  Głosił on Słowo Boże w północnych Włoszech i południowej Francji. Sława kaznodziejska św. Antoniego dotarła do Rzymu. Papież Grzegorz IX w 1228 r., poprosił św. Antoniego, aby wobec niego wygłosił kazanie dla pielgrzymów przybywających do Rzymu.

Święty w dalszym ciągu pracował głównie jako kaznodzieja, ale dał się poznać jako profesor teologii, którą wykładał swoim braciom zakonnym, w duchu św. Augustyna.

W roku 1230 św. Antoni przybył do Padwy. Wokół św. Antoniego gromadziły się tysiące wiernych, których doprowadzał do poprawy życia, skutecznie zwalczał lichwę, więzienie dłużników, wyzyskiwanie biednych. (H. Fros). Wyczerpany nadmierną pracą kaznodziejską nasz Patron zmarł 13 VI 1231 r. w opinii świętości, w klasztorze ss. klarysek w Arcella k/Padwy. W następnym roku (30 V 1232) papież Grzegorz IX kanonizował św. Antoniego, natomiast papież Pius XII ogłosił go w 1946 r. doktorem Kościoła.
Kult św. Antoniego rozwinął się bardzo szybko nie tylko w Italii, ale też w całym świecie chrześcijańskim. Ku czci Świętego powstało wiele bractw i kilka zakonów. Ludwika Bouffier zainicjowała w 1890 r. w Tuluzie we Francji dzieło zwane: "Chleb św. Antoniego", tzn. jałmużna dla ubogich.

Św. Antoniego jako swojego patrona uznają franciszkanie, siostry antonianki i antoninki, mieszkańcy Lizbony, górnicy, małżonkowie, narzeczeni, położne, ubodzy.

Św. Antoniego wzywano jako orędownika w przypadku bezpłodności, w sprawach rodzinnych, podczas zarazy bydła. Najbardziej jest dla nas znany jako patron zagubionych ludzi i rzeczy. W ikonografii ukazuje się św. Antoniego w habicie franciszkańskim. Do charakterystycznych atrybutów należą: książka (symbol nauki) i lilia (niewinność), czasami Święty występuje z sercem płomiennym lub samym płomieniem na dłoni.. Św. Antoni jest przedstawiony z Dzieciątkiem Jezus jako Zbawicielem Świata. Jezus trzyma prawą rączkę w geście błogosławieństwa. Na obrazie widnieje lilia i księga. Święty występuje w ciemnym habicie symbolizującym ubóstwo, pokorę i pokutę (S. Chim).

 

13 czerwca - Odpust Św. Antoniego z Padwy

Medalion Św. Antoniego z Padwy z Dzieciątkiem Jezus,

wyk. przez Z. Zagrodzkiego.

Wizerunek Patrona parafii i kościoła.